Does this sound reasonable as a bonus proposal?

Wanting to propose a bonus structure to my employer. If I bill out 2000hrs for the year then I receive a bonus that is calculated based upon the difference between my salary and 30% of my billable rate x 2000hrs. For example if my salary were 150k and I bill out at $300 and met the 2000hr, the bonus would be $30k.

300 x 2000 = 600,000 x 30% = 180k-150 = 30k bonus

  • salary and billing rate for demonstrative purposes only.