How much do you expend on home made meals?
We expend $450+ on food a month per person. Are we doing this right? Are there hidden costs I should be addressing? How much do you expend on food a month?
Our meals cost us a little less than $5 per person. I calculate about $2 for protein (meat/chicken etc) and the rest for veggies and starch.
We make our own bread (learned because of allergies).
The starch is either pasta/rice/potatoes.
Example: bought a beef roast for $30, cut it into 16 pieces (we are a fam of 4) froze 12 pieces and made stew with 4, added 2 cups of rice (so we each got about 1/2 a cup serving) and a side salad. If we add a little bit of salad dressing and the power cook everything it comes out to $5 per person.
EDIT: thank you everyone of you and all the useful tips. I gathered some great information, will create a spreadsheet and verify my math (since it may not be mathing).
Some of this info may be second nature to you all, but are things I will be considering and adding to my food budget. Such as no waste kitchen, meal planing around what’s on sale rather than what we want, pack/seal and freeze, add meatless and tofu options to my food choices more often.
I even learned that my veggie garden won’t make that much of a difference (but I still will give it a go) 🙏